• 1
  • 2
  • 3
Bootstrap Slider by WOWSlider.com v4.8
طب اسلامی - دانلود سخنرانی: حجت الاسلام محمدطه طرفی (نجوم اسلامی و ارتباط آن با طب اسلامی)
دورنمایی از
نجوم اسلامی
(و ارتباط آن با طب جامع اسلامی)سخنران: حجة‌السلام و المسلمین محمد طه طرفیمکان: دانشگاه امام صادق علیه السلام


طب اسلامی، مجموعه گسترده ایست که در قسمت هایی با علوم دیگر ارتباط برقرار می‌کند و از آن ها بهره می‌گیرد. یکی از مهمترین این موارد، علم نجوم اسلامی است. علم نجوم برای تعیین زمان بکار می‌رود و در طب اسلامی برای تهیه و ترکیب برخی دارو ها و تجویز برخی نسخه ها و زمان شروع درمان و غیره بر اساس قواعد نجوم اسلامی ممکن است برای هر فردی زمان متفاوتی در نظر گرفته شود و این نشان دهنده عمق علوم اسلامی و قدرت شگفت انگیز طب و نجوم اسلامی است که اینقدر دقیق و موشکافانه به پدیده های هستی می‌نگرند و با درنظر گرفتن هماهنگی های اسرار آمیز هستی و حکمت های جاری در آن به شناخت مجهولات می‌پردازند ...دانلود صوت:
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
قـــسمت اول [ 7.5 مگابايت؛ 62 دقيقه ]: (کلیک کنید)
قـــسمت دوم [ 6.2 مگابايت؛ 50 دقيقه ]: (کلیک کنید)
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــدر این سخنرانی ابتدا به معرفی نسخه جامع امام رضا علیه السلام برای مردم طوس پرداخته می شود که جهت مصونیت از بیماری ها توسط ایشان تجویز شده. سپس سخنران محترم وارد در بحث نجوم اسلامی می‌شود و در ابتدا با اشاره به برخی آیات قرآن، مقدمه بحث را عنوان می‌کنند و پس از آن با پرداختن به روایات و داستان هایی درباره نجوم اسلامی به معرفی بیشتر این علم و ذکر ارتباط آن با طب اسلامی می‌پردازند و به ذکر برخی نکات در شرایط مناسب انعقاد نطفه و تاثیرات عقد و ازدواج در زمان‌های مختلف می‌پردازند.


برخی مطالب عنوان شده در این سخنرانی:

* شرط مهم، اساسی، لازم و واجب در یادگیری علم نجوم، این است که انسان در سینۀ خود حامل قرآن باشد؛ در غیر اینصورت این نجوم اثر خاصی نخواهد داشت و این به تجربه رسیده است.
* عدم آشنایی با علم نجوم می‌تواند باعث عدم کارآیی و عدم ثمربخشی درمان یک طبیب شود.
* اعتقاد ما بر این است که علوم مختلف به واسطۀ حضرت آدم علیه السلام از بهشت نزول پیدا کرده است و آدم واضع این علوم است.
* حدیث: ... و بعد علم القرآن ما یکون اشرف من علم النجوم و هو علم الانبیاء و الاوصیاء و ورثة الانبیاء (بعد از علم قرآن شناسی، شریف تر از علم نجوم وجود ندارد و آن علم انبیاء، اوصیاء و وارثان انبیاء است)
* به وسیله علم نجوم اسلامی می‌توان به ارتباطاتی که بین عالَم اصغر و عالَم اکبر وجود دارد هدایت شد.
* حکما معتقدند جدا کردن علم طب از علم نجوم جهل مرکب است.
* ذکر داستان هایی از پیشگویی های منجمان.
* در طب اسلامی، آن شخصی که فی المثل در روز سه شنبه دچار تب شده، درمان متفاوتی دارد با آن کسی که در روز چهارشنبه به تب مبتلا شده و آن کسی که در «شرف قمر» دچار تپش قلب می‌شود درمان متفاوتی دارد با آن فردی که در «شرف الشمس» دچار این حالت می‌شود، هرچند که هر دو در ظاهر یکی باشند و این ها را فقط به واسطه علم نجوم اسلامی می‌توان فهمید.
* حمام رفتن باید حتماً در موقعی باشد که ماه در خانۀ مریخ یا مشتری باشد و این حمام رفتن است که باعث سرحال شدن می‌شود ...
* مستحب است که موهای زائد بدن در موقعی برطرف شود که ماه در یکی از بروج آبی باشد و در برج هایی که بر مو دلالت می کند واقع نباشد ...
* چه ساعتی برای ازدواج (خطبه عقد) مناسب است؟
* برای اینکه فرزند ما شیعۀ مومن بشود در چه ساعتی باید انعقاد نطفه انجام شود؟


نکته: در قسمتهایی از سخنرانی، نام کتاب «فرج المهموم» سید ابن طاووس به اشتباه «نفس المهموم» گفته می ‌شود.

.
* * * * * * * * * *

توجه:
دوستان گرامی ... همانطور که قبلا هم گفته‌ام بنده قصد دارم به حول و قوۀ الهی در وبلاگم به معرفی دیدگاه هایی متفاوت و عرصه هایی مختلف در حوزۀ طب اسلامی بپردازم تا فضایی را در پیش روی مخاطبان آن باز کند که در شناخت طب اسلامی در حد تصورات سطحی و ابتدایی رایج در جامعه باقی نمانند. این سخنرانی را نیز بهمین جهت در وبلاگ طب اسلامی معرفی می‌کنم تا به ابعاد فکری جویندگان حقیقی «طب جامع اسلامی» وسعت دهد و افق های تازه ای را در ذهن آن ها باز کند، شاید عاملی باشد برای حرکت و تحقیق بیشتر در این عرصۀ نورانی و راهنمایی باشد برای ورود به مباحث شگفت انگیز و دور از نظر ماندۀ این علم شریف اسلامی.

و اما در مورد این سخنرانی، ذکر مواردی را لازم می‌دانم:

علم نجوم اسلامی برخی اوقات در مباحثی وارد می شود که به لحاظ ناشناخته بودن اصول و روش استنباط آن برای مردمان امروزی، ممکن است باعث برخی شبهات و بدبینی ها گردد. از این رو توجه داشته باشید که طرح این مباحث فقط جهت معرفی تفکرات جریان‌های فعال در عرصه طب اسلامی می‌باشد تا محرکی برای شروع تحقیقات و مطالعات در این زمینه باشد و قطعا جای هرگونه انتقاد و نقد و بررسی در این باره باز است و معرفی هر کدام از این تفکرات به معنای تایید کامل آن نیست.

..
+ نوشته شده توسط حمیدرضا رحیمی در ۸۹/۰۶/۰۱ و ساعت 12:47 |